Filmy wielka wojna ojczyźniana, armia czerwona

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wielka wojna ojczyźniana, armia czerwona. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Podczas II wojny światowej młoda studentka trafia wstępuje do armii, gdzie staje się najlepszą snajperką. Niemieckie dowództwa chcą ją zlikwidować.
Najdroższy film w dziejach rosyjskiej kinematografii. Ponad 7-godzinna epopeja wojenna, zrealizowana z niespotykanym rozmachem. Wielka Wojna Ojczyźniana pokazana została z uderzającym realizmem i dbałością o szczegóły, a sceny ostatecznego triumfu wojsk radzieckich nad III Rzeszą, czyli upadek Berlina, uznane są do dziś za jedne z najlepszych w historii kina. Unikalne materiały dokumentalne z archiwów radzieckich w połączeniu z fragmentami kronik filmowych koproducenta epopei NRD - i niemal nieograniczonym budżetem sprawiają, że efekt końcowy nie ma sobie równych. Na uwagę zasługuje międzynarodowa obsada, w tym udział wybitnych polskich aktorów Jana Englerta, Barbary Brylskiej, Daniela Olbrychskiego, Franciszka Pieczki.
Piękna historia romantycznej i głęboko tragicznej miłości pary kochanków, których szczęściu przeszkodziła wojna. Nie ma tu monumentalnych scen batalistycznych czy łopoczących sztandarów. Kałatozow pokazuje wojnę z całą jej siłą niszczącą człowieka fizycznie i degradującą moralnie. Akcja filmu toczy się głównie na zapleczu frontu i ukazuje codzienny morderczy wysiłek ludzi rzuconych w wir wojennej machiny.


W pociągu sanitarnym wiozącym rannych z frontów wojny domowej pracuje pielęgniarka Tania Temkina. Młoda, nieśmiała, brzydka dziewczyna, ale za to szczerze oddana swojej pracy. Ona nie jest jeszcze świadoma wszystkiego, co się dzieje wokół niej, że uczestniczy w rewolucji...
Oparta na autentycznej relacji historia walk oddziałów wybitnego stratega i organizatora komunistycznych wojsk na Uralu, Wasyla Czapajewa. Na początku wojny domowej był on raczej anarchizującym ludowym atamanem niż świadomym dowódcą Armii Czerwonej; aby zmienić ten stan rzeczy, do jego sztabu oddelegowany zostaje komisarz polityczny. Widzimy proces zmian osobowości Czapajewa, który po początkowych oporach zaczyna stopniowo akceptować dyscyplinę regularnych sił zbrojnych i staje się czołowym herosem walk przeciwko kontrrewolucji.
Film według powieści Aleksandra Fadiejewa pod tym samym tytułem. Lipiec 1942 roku. Oddziały Armii Czerwonej opuszczają górnicze miasto Krasnodar, które dostaje się pod okupację wojsk niemieckich. W odpowiedzi na faszystowskie zbrodnie niedawna „trudna młodzież” tworzy nielegalną organizację „Młodą Gwardię”, która prowadzi z okupantem cichą wojnę. Jej uczestnicy rozdają antyniemieckie ulotki, wyzwalają grupę żołnierzy Armii Czerwonej, podpalają niemiecką giełdę. W rocznicę rewolucji 1917 rozwieszają w mieście czerwone flagi.
Żołnierz Armii Czerwonej, Suchow, wraca do domu w oczekiwaniu rychłego końca wojny. Po drodze spotyka oddział Rachimowa, ścigający zbiegłego bandytę Abdullę. Rachimow prosi Suchowa o zaopiekowanie się żonami Abdulli, zostawiając mu do pomocy młodego żołnierza – Pietruchę. Suchow wraz z żonami Abdulli udaje się do pobliskiego nadmorskiego miasta. Wkrótce w tym samym mieście pojawia się Abdulla, który planuje przeprawić się przez morze za granicę.
Oddział partyzancki Minaja od dawna siał strach wśród faszystów. Hitlerowcy wyznaczyli za jego głowę 10 000 marek. W końcu Niemcom udało się schwytać czworo jego dzieci. W zamian na ich życie okupanci zażądali, by oddział Minaja złożył broń...
Czerwiec 1944 roku. Armia Czerwona wyzwala ostatnie połacie Związku Radzieckiego. Historia małej grupy artylerzystów - widziana oczami młodego i wrażliwego porucznika - która przez kilka tygodni broni mały przyczółek na prawym brzegu Dniestru.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…